„protože jsem se církevním i světským autoritám znelíbil“. Bernard Bolzano na indexu

„protože jsem se církevním i světským autoritám znelíbil“. Bernard Bolzano na indexu
Datum konání: 16. 1. 2019

Pouze německy
V prosinci 2018 uplynulo 170 let od úmrtí předního pražského teologa, filosofa a matematika Bernarda Bolzana (1781–1848), který je dodnes oceňován nejen jako zakladatel moderní logiky, ale též jako autor inspirativních výchovných kázání o problémech tehdejší společnosti. Roku 1820 byl Bolzano sesazen z postu profesora pražské filozofické fakulty a jeho dílo se potýkalo s dlouholetými cenzurními problémy ze strany státních i církevních úřadů.

Hamburský profesora filosofie Wolfgang Künne a český historik Petr Píša podávají systematický rozbor průběhu cenzury Bolzanova díla, jejich důvodů i důsledků a nevyhýbají se ani – na první pohled paradoxním – úvahám Bolzana o nutnosti cenzury v ideální společnosti.
Prezentace se koná ve spolupráci s Ústavem pro českou literaturu Akademie věd ČR.
Vstup volný
Kdy: středa 16.01.2019 od 18:00
Kde: Rakouské kulturní fórum v Praze (RKF),  Jungmannovo náměstí 18, Praha 1


Začátek akce: 16.1 2019
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
pondělí a středa 13.00 - 17.00 hod.
úterý, čtvrtek a pátek 10.00 - 12.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).