Deutsch-tschechisches filatelistisches Handwörterbuch = Německo-český filatelistický příruční slovní

18.6 2015
Deutsch-tschechisches filatelistisches Handwörterbuch = Německo-český filatelistický příruční slovník / Boris Beinhauer, Vyd. 1., V Opavě : Matice slezská pro Klub filatelistů, 2006, 224 s. ; 21 cm, ISBN 80-86887-03-0 (brož.) : Kč 147,00


Tato žlutá knížka zaujme už svým neobvyklým formátem. Je totiž vytištěna v A5 = na šířku.
Byla vydána v Opavě, kde je už minimálně stoletá tradice tohoto nejběžnějšího koníčku. Vzhledem k poloze, dějinám i počtu obyvatel, převažuje v tomto koníčku výrazně němčina nad češtinou.
Slovník obsahuje přes 5500 výrazů z celé oblasti filatelie. Najdeme zde názvy všech známkových zemí s popisem, od kdy zde známky vycházejí nebo vycházely, druhy poštovních razítek, typy známek, názvy filatelistických barev, významy filatelistických zkratek, běžné i méně běžné filatelistické pojmy. Najdeme zde i hesla používaná filatelistickými katalogy.
Ke každému německému heslu je uveden český překlad a v případě potřeby i bližší vysvětlení. Tento slovník svým rozsahem zřejmě nemá na českém trhu obdoby.


Připomínky:
1. za čárkou se v češtině vždycky píše mezera
2. u německých výrazů chybí členy
3. u mnoha hesel čárka navíc
4. nevhodně rozdělená slova
5. nadbytek zkratek
6. někdy posun od hesla k vysvětlivkám a naopak
7. nejednotné označování více významů téhož slova.

Žádné komentáře. Buďte první.

Přidat komentář

Akce

Runwayband

Datum konání: 30.9 2020
Seznam akcí
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
pondělí a středa 13.00 - 17.00 hod.
úterý, čtvrtek a pátek 10.00 - 12.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).