Ohrožení systému tlumočení cizincům – návrh rezortu vnitra
Jednota tlumočníků a překladatelů se obrátila na všechny poslanecké kluby Parlamentu ČR, poukazuje na neakceptovatelnost návrhu z právních, technologických a etických důvodů a, v neposlední řadě, z důvodu kolize s požadavky AI Aktu.
Vládní návrh zákona o vstupu a pobytu cizinců (sněmovní tisk č. 782/0) zavádí do právního řádu ČR tzv. „strojové tlumočení“, tedy zatím neexistující nástroj využívající umělou inteligenci. Ohrožuje tím základní lidská práva účastníků řízení a flagrantně usiluje o obejití institutu kvalifikovaných soudních tlumočníků.
Jednota tlumočníků a překladatelů (JTP) tento návrh, který rezignuje na ochranu základních lidských práv žadatelů v cizineckých řízeních, ostře kritizuje a poukazuje na podkopání důvěry v právní stát a spravedlivé řízení. Poukazujeme na absenci odborné debaty, ignorování požadavků EU na regulaci AI a rizika zkreslení překladu.
Rezort vnitra přiznává, že v dnešní době žádný takový nástroj neexistuje, přesto jej hodlá pro futuro zakotvit do legislativy, a to v tu nejnešťastnější dobu, kdy se dostupnost soudních tlumočníků a překladatelů může rapidně zhoršit, k 1. 1. 2026 končí přechodné období pro soudní tlumočníky a překladatele podle Zákona č. 354/2019 Sb., a u řady jazyků, včetně jazyků skandinávských, či českého znakového jazyka hrozí, že zbydou jednotky tlumočníků, respektive tlumočnic na celou republiku.
Apelujeme, aby se stát urgentně začal situací zabývat a v zájmu budoucí prosperity a bezpečnosti naší země výkon činnosti soudních tlumočníků, respektive tlumočnic, veřejně podpořil a nenavozoval zcela mylnou představu, že v době strojových překladačů jsou profesionální jazykové znalosti zbytné.
Pod vlivem takovýchto legislativních dezinformací řada kvalitních kolegů a kolegyň rezignovala na budoucnost v profesi a náš stát bude záhy řešit skutečný problém, totiž kolaps systému tlumočení cizincům, prodlužování správních a soudních řízení, a to vše v situaci, kdy se počty cizinců v naší zemi významně zvyšují.
Žádáme zákonodárce, aby se tématu chopili, jednoznačně odmítli návrh ministerstva vnitra a iniciovali širokou debatu o cestách, jak v době nastupující umělé inteligence motivovat obyvatelstvo ke studiu (nejen) cizích jazyků a kultur, a jakou formou upravit používání AI v oblasti justice a bezpečnosti ve prospěch lidí.