Translating Europe Forum 2020

Translating Europe Forum 2020
Datum konání: 4. 11. 2020
Dear translation community 
Registration to the Translating Europe Forum 2020 (#2020TEF)  is now open!
 
Click to register: https://scic.ec.europa.eu/ew/register/dgscic/TEF_2020/e/lk/g/16960/k/
 
The Directorate-General for Translation of the European Commission organises its yearly Translating Europe Forum to gather translation stakeholders, discuss topics of common interest and foster cooperation. This year TEF will be a fully virtual conference.
The topic will be Platforms: digital ecosystems for translation
TEF 2020 will look at digital platforms from two angles:
  1. The effect of digital platforms on the translation profession (new business models and workflows for translators and language service providers)
  2. digital platforms and their translation needs, or how translation supports digital platforms
We will discuss the topic with experts from the private sector, academia, public services, educators as well as young and experienced professionals.
Keynote speeches by:
Rik VERA, Partner and CEO of nexxworks, Advisor Bol.com
Simon TORRANCE, Senior Advisor, presenter of The New Growth Playbook online academy & co-author of Fightback
 
More details on the programme here:
https://ec.europa.eu/info/events/2020TEF_en
Follow us on Facebook and Twitter (#2020TEF) for further updates and details.
You can contact the Translating Europe Team at the address DGT-TRANSLATING-EUROPE@ec.europa.eu.
 
We invite you to register as soon as possible. Registration will be open at least until 31 October 2020. Please keep in mind that due to the limited number of places available (1100) we may not be able to accommodate all requests for participation. However, web-streaming will be publicly available in any case.
 
Please feel free to forward this invitation to register to your contacts and/or to members of your organization as you please.
 
Best regards,
DGT Translating Europe team
 

Začátek akce: 04.11 2020
Konec akce: 06.11 2020
European Commission International Federation of Translators Asociace konferenčních tlumočníků v ČR Komora soudních tlumočníků ČR Česká komora tlumočníků znakového jazyka Obec překladatelů Svaz českých knihkupců a nakladatelů Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze Filozofická fakulta UMB v Banskej Bystrici Svět knihy Opus arabicum Slovenská spoločnosť prekladateľov odbornej literatúry Pražský Literární Dům iLiteratura STAR Group Paraple Centrum

O JTP

JTP je nezávislá, dobrovolná, profesní organizace profesionálních tlumočníků a překladatelů otevřená všem, kteří chtějí podpořit její činnost. JTP byla založena v roce 1990, aby hájila profesní, pracovně právní a sociální zájmy svých řádných členů, napomáhala jim k dalšímu vzdělávání, propagovala je na trhu práce a informovala je o pracovních příležitostech. JTP dbá na povznesení společenské prestiže profese i kvality překladu a tlumočení. JTP je členem Mezinárodní federace překladatelů FIT.


Více

Kontakt

Senovážné náměstí 23,
Praha 1, 110 00

Tel.: 224 142 312
Tel.: 224 142 517
E-mail: JTP@JTPunion.org


NÁVŠTĚVNÍ DOBA:
středa 11.00 - 15.00 hod.
 

Napište nám

Jen vám chceme připomenout, že náš web používá cookies. Pokud si jejich nastavení nezměníte, bereme to jako souhlas s jejich užíváním. Přenastavit je samozřejmě můžete kdykoliv (další informace).